BMW'nin 1 Serisi Cabrio sahneye çıktı

BMW'nin 1 Serisi Cabrio sahneye çıktıBMW`nin merakla beklenen modeli 1 Serisi Cabrio yüzünü gösterdi. Dinamik tasarımı, düşük yakıt tüketimi, Cabrio keyfi ve BMW özellikleri...

Üstün sürüş özellikleri, çekici dış tasarımı, konfor ve güvenlik donanımlarıyla kullanıcıların gözdesi olan BMW 1 Serisi`nin son yıldızı 1 Serisi Cabrio, otomotiv sektörüne damga vurmayı hedefliyor. Cabrio tutkunluğunu önceki modellerindeki başarısı ve dinamikliğiyle ispat eden BMW`nin, son Cabrio`su 1 Serisi de geçmiş dönemin başarılarının izlerini kolaylıkla yansıtıyor.

BMW`nin son gözdesi 1 Serisi Cabrio, 22 saniye süren seranatını 40 km/s hıza kadar devam ettirebiliyor. Üstü açık otomobil keyfinin ilk dakikaları da bu 22 saniyeyle başlıyor. BMW`nin teknoloji, dinamizm ve performans genlerini ruhunda taşıyan 1 Serisi Cabrio, özel tavan renkleriyle de tasarım konusundaki farklılığını ortaya koyuyor. Klasik siyah, bej veya dünyada ilk defa metalik dokulardan örülmüş kumaş bir malzeme olan antrasit gümüş lekeli bir tavan rengi de BMW 1 Serisi Cabrio`nun dış tasarımını daha dikkat çekici hale getiriyor.

Kışkırtıcı tasarım

Her BMW modelinde olduğu gibi 1 Serisi Cabrio`da tasarım yönünden BMW`nin dinamizm ve kışkırtıcılığını yansıtıyor. Ön tasarımında BMW`nin sembolü farlar ve böbrek şeklinde büyük ızgara 1 Serisi Cabrio`nun ön tasarımının belirleyici özellikleri. Dikkat çekici olarak yatay omuz çizgisi, uzun çerçevesiz kapılardan bagaja kadar uzanırken, otomobilin ön ve arka çizgilerini de keskinleştiriyor. Arka tasarımın önemli hatlarını oluşturan LED stoplar 1 Serisi`nin arkasında kalanlara da güzel bir görsel şölen sunuyor. 1 Serisi`nin en üst modeli olan 135i Cabrio`da 17 inçlik alaşım jantlar arka difüzör sportifliğin bir diğer yansımaları İç tasarımında kokpitin geniş yatay çizgileri dikkat çekici bir ayrıntı durumunda. Tavan kapalıyken 305 litre, açıkken 260 litre olan bagaj ile uzun yolculuklar için gerekli alan bulunuyor. BMW 3 Serisi ve 6 Serisi Cabrio modellerinde kullanılan ve güneş ışığının kızıl ötesi ışınlarını yansıtan Sun Reflective Leather Teknolojisi 1 Serisi Cabrio`da da kullanılıyor. BMW üretim sırasında bu "Soğuk pigment"leri kullanan teknolojiyi sunan ilk üretici olarak yenilikçiliğini de gösteriyor. Geleneksel deri döşemelerle karşılaştırıldığında bu teknoloji, koltukların yüzey ısısını 20 dereceye kadar düşürüyor.

BMW 3 Serisi Cabrio`dan gelen bir diğer özellik de klima sistemi için spesifik ayarlamalardır. Standart "hafif", "orta" ve "yoğun" seçenekleriyle beraber, sistem tavanın açıldığını algılar ve otomatik olarak "cabrio" moduna geçer. Bu durumda, havalandırma kontrolü havalandırma yoğunluğunu korumak için iç ısıya değil dışarıdaki ısıya ve güneş ışığı faktörüne göre tepki verir.

"Hayat birden başlar" felsefesiyle yola çıkan BMW 1 Serisi, Cabrio versiyonunda da güvenliği ön planda tutuyor. Özellikle Cabrio otomobiller için önemli bir güvenlik ölçütü olan takla sensörleri, BMW 1 Serisi Cabrio`nun da olmazsa olmazı. Tehlike anında ek koruma grubuyla donatılmış ve takla sensörleriyle geliştirilmiş güvenlik çemberi aktif hale gelir. Bir saniyenin altında bir sürede arka koltuklardan çıkan güvenlik çıtalarıyla sürücü ve yolcu güvenliği maksimize edilir.

Dinamizm sunan motor seçenekleri

Üstü açık otomobil kullanmanın keyfini 1 Serisi Cabrio modelleriyle yaşamanın 5 farklı yolu bulunuyor. 4 benzinli 1 dizel motor seçeneğiyle satılacak. Tüm motor seçenekleri düşük emisyon oranları ve yakıt tüketimlerine rağmen yüksek performans, sürüş keyfi ve dinamizm sunuyor. Tüm modellerde sunulan 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri, farklı taleplere cevap vermeyi hedefliyor.

118i Cabrio, 4 benzinli motorun başlangıç seçeneği. 4 silindirli 2.0 litrelik motoruyla 6000 d/d`de 143 bg maksimum güç ve 4250 d/d`de 190 NM tork üretiyor.118i Cabrio`nun 0-100 km/s hızlanma süresi 9.3 saniye ve maksimum 210 km/s hıza ulaşabiliyor.

120i Cabrio, 4 silindirli 2.0 litrelik benzinli motoruyla 6700 d/d`de 170 bg güç sunuyor. 4250d/d`de 210 Nm tork verileriyle göz dolduran 120i Cabrio 0-100 km/s hızlanmasını 8.4 saniyede tamamlıyor. 225km/s`lik son hız verileri 120i`nin dinamizmini yansıtıyor.

125i Cabrio, sıralı 6 silindirli 3.0 litre hacmindeki benzinli motoru, magnezyum ve alüminyum alaşımla üretiliyor. Çift Vanos ve VALVETRONİC teknolojili 3.0 litrelik benzinli motor 218 bg`lik gücü 6100 d/d`de üretiyor. 2500 d/d`de maksimum 270 NM`lik torkuyla da düşük devirlerde dahi keyifli ve performanslı bir kullanım sunuyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.8 saniyede tamamlayan 125i Cabrio, 236 km/s`lik maksimum hıza ulaşabiliyor. 125i Cabrio, 195 g/km ?lik CO2 emisyonuna sahip.

135i Cabrio, 1 Serisi Cabrio`nun en üst versiyonu ve en performanslısı. Bu model, sıralı 6 silindirlik benzinli bir güç ünitesine sahip. Çift turbo teknolojisiyle üretilmiş bu üstün performanslı motor, verileriyle de göz dolduruyor. 3.0 litrelik benzinli 135 Cabrio, maksimum 306 bg`lik gücünü 5800 d/d`da verebiliyor.400 Nm`lik maksimum torkunu 1300 ile 5000 d/d`de arasında verebilmesi de135i Cabrio`nun her an atılmaya hazır bir yapısı olduğunu ve her devirde keyifli bir kullanım sunduğunun işaretleri. 0-100 km/s hızlanmasını 5.6 saniyede tamamlayan 135i Cabrio maksimum 250 km/s saat ( limitli) hıza ulaşabiliyor.

120d Cabrio, 1 Serisi Cabrio`nun tek dizel motor seçeneği olan 120d Cabrio`da, turbo beslemeli direkt enjeksiyon teknolojisiyle birlikte Dizel Partikül Filtresi de standart olarak sunuluyor. 4000 d/d`de 170 bg`lik maksimum güç verileri ve 1750-3000 d/d arasında sunduğu 350 Nm torkuyla performans ve dinamizm sunuyor. 8.1 saniyede 0-100 km/s sprintini tamamlayan 120d Cabrio, sportif ruh ve dizel uyumunun muhteşem bir sonucu.


EfficientDynamics farkı

BMW EfficientDynamics ile yüksek performans ve dinamik sürüş gibi unsurlara paralel olarak düşük yakıt tüketimi de BMW 1 Serisi Cabrio`nun da üretim vizyonunun temelini oluşturuyor.

Fren Enerjisi Yenileme sistemi tüm BMW 1 Serisi Cabrio modellerinde standarttır. Motorun fazla çalışması veya fren esnasında kaybolacak gücü dengeleyen Alternatör Kontrolü ve ekonomik sürüşün yeni unsurlarından Uygun Vites Göstergesi, 1 Serisi Cabrio`nun diğer özellikleri.

BMW`nin bir başka yeniliği de klimada gizli. Yeni teknoloji klima sistemiyle birlikte klimanın kullanılmadığı zamanlarda gereksinimi sadece 200 wattır. Bu ölçüt klasik klima sistemlerinin yüzde 10`una denk gelmektedir. 135i Cabrio dışındaki tüm modellerde Elektronik Destekli Direksiyon sistemi bulunmakta ve bu sistem direksiyon için harcanan motor gücünü minimuma indirmektedir.

Dur - Kalk fonksiyonu tüm manuel şanzımanlı 1 Serisi Cabrio modellerinde standart olarak sunuluyor. Bu sayede şehir içi trafik şartlarında oluşan ekstra yakıt sarfiyatının da önüne geçilmiş olunuyor.

Yeni BMW 1 Serisi Cabrio modellerinin fiyat ve satış bilgileri henüz açıklanmadı.