Sıfır kilometre için tam zamanı

Sıfır kilometre için tam zamanı!

Otomobil fiyatları yılın son günlerinde geçen yılın da altına düştü!..

Otomotiv sektöründe firmaların büyük bölümünün yıl sonu dolayısıyla cazip kampanya ve seçenekler sunması sonucu oluşan rekabet ortamında, fiyatlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10’u aşan oranlarda indirim uygulandığı gözleniyor.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, yılın son haftasına girilirken, sektördeki bir çok firma kampanyalarına hız verdi. İndirimler sonucu geçen yıl 40 bin YTL olan dizel Renault Megane Sedan’ın fiyatı 38 bin, Dacia Logan’ın fiyatı 24 bin YTL’den 22 bin, Renault Clio Symbol’un fiyatı ise 21 bin 500 YTL’den 20 bin YTL’ye düştü.

Peugeot 207’nin fiyatı 31 bin YTL’den 29 bin 500, 307’nin fiyatı 37 bin YTL’den 35 bin, Partner’in fiyatı ise 25 bin YTL’den 23 bin 500 YTL’ye indi.

Opel yeni Astra HB’in 35 bin YTL olan fiyatı 33 bin YTL, Astra Classic’in 26 bin YTL olan fiyatı ise 25 bin YTL’ye düştü. 24 bin YTL olan Fiat Palio’nun fiyatı 21 bin YTL’ye, 27 bin YTL olan Albea’nın fiyatı 25 bin, 34 bin YTL olan Doblo’nun fiyatı 32 bin YTL’ye geriledi.

Toyota Yaris’in fiyatı ise 25 bin YTL’den 24 bin 400 YTL’ye indirildi.

Fiyatlarında indirime gitmeyen firmalar ise sattıkları araçların donanımlarında yenilik ve zenginlik yaptı.

'GEÇEN YIL ALMAYAN, BU YIL KARDA'

Çukurova Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (YODER) Başkanı Süleyman Onatça, AA muhabirine yaptığı değerlendrirmede, dövizdeki durgunluğun yanı sıra piyasadaki arz talep dengesini dikkate alan sektördeki firmaların bu yıl satış fiyatlarında indirime gittiğini belirtirken, geçen yıl oto alımını erteleyenlerin bu yıl kara geçtiklerini söyledi.

Onatça, yılın son haftasına girilmesiyle birlikte satışların artmasını umduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

'Firmalar, ellerindeki stokları eritmek ve kotalarını doldurmak için yarış içerisine girdiler. Hem distribütörler hem üreticiler hem de bayiler karsız satışlar yapmaya başladı. Otomobil almak isteyenler için son fırsat günleri. Fiyatlar geçen yıla göre oldukça cazip olduğu için otomobil almanın tam zamanı diyoruz. Çünkü, yıl sonuna kadar stokların eritilmesi için bugüne kadar görülmemiş cazip fırsatlar bulunuyor. Yeni model otomobillerden almak isteyenler düşüncelerini ertelememeli. Bugün otomobil alan yeni yılda almaktan daha karlı olacak.' Onatça, 2007’nin sektör açısından iç açıcı geçmediğini ve yüzde 9 civarında daralma beklediklerini belirterek, tüm umutların 2008’e ötelendiğini ifade etti.

Onatça, 2008’de otomobil satışlarının yüzde 15 civarında artacağını umduklarını sözlerine ekledi.